• info@garmab.net

 • شماره تماس :09102701129 / 09363332029

 • ساعت کاری :9صبح تا 6 بعدظهر

چگونه از آب شیر آهک ها و رسوبات معدنی را جدا کنیم؟

سختی گیر چیست؟

دستگاهیست جهت تصفیه آب که آهک ها و رسوبات موجود در آب که ناشی از مواد معدنی و آلی می باشد را حذف کرده و آبی صاف و بدون رسوب را وارد سیستم می کند.

به گزارش خبرگزاری شهر خبر بنابر اعلام گروه صنعتی گرماب با مزایا و کاربردهای سختی گیر آشنا می شویم.

انواع سختی گیر:

 • سختی گیر رزینی فلزی
 • سختی گیر رزینی فایبرگلاس
 • سختی گیر مغناطیسی
 • سختی گیر آلتراسونیک

کاربرد سختی گیر :

در مناطقی که سختی دائم آب بیشتر از مقدار مجاز باشد به عبارتی دیگرمقدار منیزیم و کلسیم موجود در آب بیش از حد مجاز باشد استفاده از سختی گیر در این مناطق بیشتر توصیه می شود سختی گیر بیشتر در موتورخانه های منازل مسکونی ، صنایع نساجی ، نیروگاهها  ،پتروشیمی ها ، صنایع کاغذسازی ، چرم سازی ، صنایع لاستیک سازی ، صنایع لبنی و ... برای جلوگیری از رسوب گرفتگی تجهیزات و لوله ها مورد استفاده قرار میگیرد .

نحوه ی عملکرد و وظیفه سختی گیر رزینی :

سختی گیر رزینی بدین گونه عمل می کند که  رزین ها همانند آهنربایی عمل می کنند که یون های منفی موجود در آب را گرفته و با یون های مثبت جایگزین می کند تا رزین به حالت اشباع درآمده و نیازمند احیا شود تا با استفاده از تانک نمک موجود در کنار سختی گیرعملیات احیا انجام شود تا سیستم دوباره به حالت اولیه خود بازگردد . وظیفه اصلی سختی گیر جذب یون های منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب و جایگزینی آن با یون های مثب سدیم می باشد که سبب گرفته شدن سختی دائم آب می شود.

عملکرد مثبت سختی گیر به رزین و شیر کنترلی آن بستگی دارد به عبارتی دیگر استفاده از رزین های چینی درجه سه موجود در بازار از عملکرد مثبت سختی گیر می کاهد همچنین در کاهش هزینه های هم بسیار مفید است همچنین اگر شیر کنترلی سختی گیر تمام اتوماتیک باشد یعنی نیازی به اپراتور برای قطع و وصل آب و حالت بکواش نباشد عمکرد سختی گیر دقیق خواهد بود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده سختی گیر:

 • مخزن سختی گیر :سختی گیرهای رزینی دارای مخزنی استوانه ای از جنس فلز یا فایبرگلاس یا استیل می باشد که با توجه به نیاز و بودجه اقتصادی می توان از هر کدام استفاده کرد.
 • شیر سختی گیر : مهمترین قسمت سختی گیرو یا همان قسمت تقسیم کننده سختی گیر شیر آن می باشد که عملیات run و بکواش را انجام می هد شیر سختی گیر دارای سه نوع می باشد : 1- سولو ولولو (شیر دستی)  2- شیر نیمه اتوماتیک  3- شیر تمام اتوماتیک
 • رزین سختی گیر : رزین سختی گیر همان نقش آهنربا را دارد که دارای قطب مثبت می باشد و یون های منفی کلسیم ومنیزیم را میگیرد و با سدیم جایگزین می کند رزین سختی گیر نیز دارای برندهای متفاوتی میباشد که در قیمت سختی گیر بسیار موثر باشد.
 • سیلیس : دانه های سیلیس برای بستر سازی در قسمت تحتانی مخزن ریخته می شود و بالای آن رزین ریخته می شود.
 • لوله رایزر : برای عبور دادن آب صاف تصفیه شده به کار گرفته می شود .
 • تانک نمک : عملیات احیا کردن رزین توسط نمک های موجود در تانک نمک صورت می گیرد در صورتیکه سدیم موجود در رزین رو به کاهش باشد با عبور دادن آب نمک از روی رزین سختی گیر سبب احیا دوباره آن می شود.

انتخاب درست سختی گیر چگونه است ؟

برای یک انتخاب درست باید همواره اطلاعات و داده های درستی در اختیار مهندسان قرار بگیرد تا انتخابی مناسب را به همراه داشته باشد داده هایی که نیازمی باشد اولا مقدار دبی ورودی آب  ، ثانیا مقدار سختی آب منطقه و ثالثا مدت زمان بین دو بکواش با در دست داشتن این اطلاعات می شود یک انتخاب درست و ایده آلی را داشت .

شرایط نصب و نگهداری سختی گیر

 • محل قرارگیری سختی گیر باید صاف و متوازن بوده وبه مقدار 10 سانتی متر از کف بالاتر باشد و همچنین نزدیک کفشور فاضلاب قرار بگیرد.
 • برای جلوگیری از لوله کشی اضافی سختی گیر در نزدیکی تجهیزات دیگر نصب می شود.
 • فضای نصب سختی سختی گیر باید روبسته باشد که آفتاب سبب فرسایش سختی گیر نشود.

گروه صنعتی گرماب بعنوان شرکتی پیشرو در زمینه ساخت و تولید سختی گیر رزینی فایبرگلاس و فلزی همواره با توجه به فرمایشات رهبری معظم انقلاب در راستای خودکفایی و تولید ملی امروزه افتخار تولید سختی گیر با ظرفیت های 30 تا 4000کیلوگرین به صورت تک ستون و دوبلکس را در متریال های مختلف دارا می باشد.

 

سختی گیر

 

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای گروه تولیدی و صنعتی گرماب در خبرنامه گرماب عضو شوید .
ثبت

آدرس

آدرس :

آدرس دفتر مرکزی: تهران -جردن - کوچه گلفام -پلاک 56 واحد 5
کارخانه : تهران شهرک صنعتی شمس آباد گروه کارخانجات گرماب

شماره تماس :

 021-28424199(خط ویژه) -  09124457103:مشاوره

فکس:

 021-28424199(خط ویژه)

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی: 

مدیرعامل :  مهدی فرامرزی

اطلاعات کامل تر