• info@garmab.net

 • شماره تماس :09102701129 / 09363332029

 • ساعت کاری :9صبح تا 6 بعدظهر

منبع کویل دار

اگر بخواهیم تعریف مختصری از منبع کویل دار داشته باشیم باید بگوییم که منبع کویل دار مبدل حرارتی کوچکی می باشد که وظیفه تولید آبگرم مصرفی را به عهده دارد.

به گزارش شهر خبر ، بنابر اعلام گروه صنعتی گرماب با مزایا و کاربردهای منبع کویل دار در ادامه آشنا می شویم.

کاربرد منبع کویل دار

امروزه در جهان به دلیل رواج پیدا کردن زندگی آپارتمان نشینی استفاده از منبع کویل دار در موتورخانه های منازل مسکونی رشد فراوانی پیدا کرده علاوه بر منازل مسکونی منبع کویل دار در واحد های صنفی و تجاری نیز برای تولید آبگرم مصرفی کاربرد دارد که به قسمتی از  آنها اشاره می کنیم: 1- کارخانه لبنیات 2- واحد های تجاری 3- کارخانه کارتن سازی 4- شرکت های تولید دارو و ...

نحوه عملکرد منبع کویل دار

منبع کویل دار همانند آبگرمکن های دیواری وظیفه گرم کردن آب شهری را به عهده دارد در این قسمت به توضیح کوتاهی درباره نحوه عملکرد منبع کویل دار می پردازیم . همانگونه که در ابتدا اشاره شد منبع کویل دار شبیه به مبدل حرارتی می باشد بدین صورت که کویلی از جنس مس یا استیل در داخل مخزن کویل دار وجود دارد که با گردش آب گرم حاصل از دیگ آبگرم در داخل کویل و انتقال حرارت ناشی از اختلاف دما سبب گرم شدن آب داخل منبع می شود و به واحدهای مسکونی یا تجاری ارسال می شود .

اجزا تشکیل دهنده منبع کویل دار :

 • بدنه : بدنه منبع کویل دار به طور کلی وظیفه نگهداری آب در داخل خود را دارد که از ورق های گالوانیزه ساخته می شود .
 • کویل : قسمت اصلی منبع کویل دار کویل می باشد که با گردش آب گرم حاصل از دیگ آبگرم سبب گرم شدن آب داخل مخزن می شود.
 • فلنچ : برای اتصال بهتر کویل و بدنه و همچنین لوله انتقال آب استفاده از فلنچ همواره بهترین روش بوده که سبب اتصالی محکم می شود.
 • واشر آبندی: برای تصال کویل با بدنه همواره از واشرآبندی استفاده می شود که خروج آب از اطراف کویل جلوگیری به عمل می آورد.
 • دریچه بازدید: در منبع کویل دار بزرگتر از دریچه های بازدید یا منهول استفاده می کنند دلیل این امر این است که اگر در داخل مخزن اشکال یا خرابی پیش آمد بتوان به راحتی مشکل به وجود آمده را حل کرد.

ساخت منبع کویل دار گروه صنعتی  گرماب:

بعد از ثبت سفارش توسط کارفرمایان گروه مهندسی گرماب با طراحی منبع کویل دار در نرم افزارهای مهندسی و انجام آنالیزهای تنش و در نهایت با تایید کارفرما نقشه مورد نظر آماده ساخت می شود و به قسمت تولید ارائه می شود .در قسمت تولید منبع کویل دار از ورق های گالوانیزه با ضخامت های مختلفی که در نقشه ذکر شده ساخته می شود که با رول کردن ورق ها و انجام جوشکاری مخزن ها آماده می شوند بعد از انجام این مراحل کویل داخل مخزن نصب شده و آماده آبگیری و بهره برداری می شود.

منبع کویل دار انواع مختلفی دارد که با توجه به فضای موجود در موتورخانه مورد استفاد قرار می گیرد: 1- منبع کویل دار ایستاده (عمودی)  2 – منبع کویل دار خوابیده (افقی)

شرایط نصب و نگهداری منبع کویل دار :

 • برای نصب منبع کویل دار حتما باید فنداسیونی 10 سانتی متری بالاتر از سطحزمین در نظر گرفته شود و همچنین سطح فنداسیون کاملا مسطح موازن باشد
 • بعد از نصب منبع کویل دار برای جلوگیری از مصرف سوخت بیشتر باید عایقکاری منبع کویل دار توسط پشم شیشه صورت گیرد.
 • در صورتیکه که در منطقه ای زندگی کنیم که سختی آب بالایی داشته باشد و سیستم فاقد سختی گیر باشد رسوبگیری شایع ترین اتفاق ممکن خواهد بود که ر این صورت باید برای بلابردن کارایی کویل رسوب گرفته را اسید شویی می کتنیم.
 • نصب وکوپلینگ منبع کویل دار باید با دقت و توسط تکنسین های مجرب صورت گیرد تا آبندی به صورت کاملا دقیق انجام پذیرد.
 • در هنگام خرید منبع کویل دار باید دقت داشت برند ورق های تولیدی چه می باشد چون در قیمت های ارائه شده توسط کارخانه ها و شرکت ها بسیار موثر می باشد.

 

گروه صنعتی گرماب به عنوان تولید کننده برتر و پیشرو در زمینه منابع کویل دار به صورت ایستاده و افقی با ارائه بالاترین کیفیت ساخت افتخار تولید منبع کویل دار در ظرفیت های 300 تا 6000 لیتری را دارد. برای مطالعه مقالات بیشتر بهتر است به سایت گروه صنعتی گرماب مراجعه کنید.

منبع کویل دار

 

فیلترشنی چیست؟

دستگاهیست جهت تصفیه آب و حذف کردن ذراتی  از آب که قابل رویت و معلق در آب باشند تا آبی زلال و صاف وارد استخر یا تجهیزات مصرفی گردد.

به گزارش خبرگزاری شهر خبر ، بنابر اعلام گروه صنعتی گرماب به تشریح برخی از وظایف و کاربردهای فیلترشنی می پردازیم.

نحوه عملکرد فیلترشنی :

فیلترشنی بیشتر در استخرها مورد استفاده قرار می گیرد بدین صورت که آب توسط پمپی مخصوص وارد فیلترشنی می شود و بعد از گذشتن از بسترهای سیلیس موجود در فیلترشنی ذرات معلق در آب را گرفته و آبی صاف و زلال را وارد استخر می کند تکرار این عمل در استخرهای عمومی و خصوصی متفاوت است به عبارت دیگر در استخرهای عمومی چون تعداد افراد استفاده کننده از استخر بیشتر میباشد پس تعداد دفعات عبور آب از فیلترشنی بیشتر از تعداد دفعات استخرهای خصوصی می باشد.

با عبور آب از بسترهای شن فیلترشنی ذارت معلق در بین شن ها گیر می کنند پس برای دفع این ذرات باید عمل احیا یا بکواش صورت گیرد تا ذرات گیر کرده داخل شن ها به خارج از فیلترشنی انتقال پیدا کنند و دوباره در چرخه تصفیه قرار بگیرند.

کاربرد فیلترشنی :

بیشترین کاربرد فیلترشنی در استخرها می باشند که با توجه به حجم استخر ظرفیت فیلترشنی مشخص می شود یکی دیگر از کاربردهای مهم فیلترشنی  در تصفیه خانه های آب شهری می باشد که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فیلترشنی : با توجه به کاربرد های مختلف فیلترشنی انواع مختلفی از فیلترشنی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • فیلترشنی تحت فشار
 • فیلترشنی گرانشی
 • فیلترشنی بالارونده
 • فیلترشنی آرام

فیلترشنی از بسترهای شنی تشکیل  شده است که هر کدام ازآن ها درجات مختلفی دارند که بررسی این سیلس ها می پردازیم

سیلیس درجه یک: قطر ذرات 0.5 تا 5.1 میلیمتر

سیلیس درجه دو : قطر ذرات 2 تا 5.3 میلیمتر

سیلیس درجه سه : قطر ذرات 4 تا 8 میلیمتر

سیلیس درجه چهار : قطر ات 8 تا 12 میلیمتر

نحوه انتخاب فیلترشنی:

برای انتخاب دقیق فیلترشنی نیازمند اطلاعات دقیقی از حجم استخر و آزمایش آب داشته باشیم تا بتوانیم فیلترشنی مناسبی را طراحی کنیم مهمترین عامل در انتخاب ظرفیت فیلترشنی حجم آب عبوری از فیلترشنی طی یک ساعت می باشد. بعد از مشخص شدن ظرفیت فیلترشنی توسط مهندسان طراحی ضخامت جداره های  انجام می پذیرد و بعد از شبیه سازی سه بعدی فیلترشنی و انجام تست ها و آنالیزهای مربوطه برای تولید نقشه های ساخت به بخش کارگاهی تحویل داده می شود .

شرایط نصب و نگهداری فیلترشنی:

 • برای نصب فیلترشنی ابتدا باید سیلیس ها با درجه های مختلف داخل مخزن فیلترشنی ریخته شوند.
 • مسیرهای ورودی و خروجی آب و مسیر بکواش سیستم باید چک گردد تا آزاد بوده باشند
 • شیر دستی تخلیه هوا را بازکرده و پمپ را روشن می کنیم تا فیلترشنی پر از آب گردد و شیر تخلیه هوا را زمانی که جریان آب ازآن خارج شد می بندیم.
 • بعد ازآن فیلترشنی را در حالت بکواش قرار می دهیم تا فیلترشنی بکواش اولیه خود انجام داده و سیلیس ها کاملا تمیز شوند.
 • همواره در نصب و نگداری فیلترشنی از دستورالعمل های شرکت تولید کننده استفاده کنید
 • محل قرار گیری فیلترشنی باید نور کافی برای تعمیرات و نگهداری داشته باشد و به استخر نزدیک باشد.
 • سیلیس های مربوطه با دقت و با توجه به مقدار گفته شده در دستورالعمل توسط قیف مربوطه ریخته میشود.

گروه صنعتی گرماب با رعایت تمامی اصول مربوط به ساخت مخازن تحت فشار ، فیلترشنی های تحت فشار با ظرفیت های مختلف و با رعایت اصول طراحی و ایمنی را تولید و روانه بازار می کند ، با توجه به فرمایشات رهبرعزیز انقلاب اسلامی در راستی تولید ملی و محرومیت زدایی این گروه در نظر دارد با به کارگیری نیروهای زبده و محروم کشور در راستای آبادانی کشور عزیزمان قدمی هر چندان کوچک را بردارد  

فیلتر شنی

 

سختی گیر چیست؟

دستگاهیست جهت تصفیه آب که آهک ها و رسوبات موجود در آب که ناشی از مواد معدنی و آلی می باشد را حذف کرده و آبی صاف و بدون رسوب را وارد سیستم می کند.

به گزارش خبرگزاری شهر خبر بنابر اعلام گروه صنعتی گرماب با مزایا و کاربردهای سختی گیر آشنا می شویم.

انواع سختی گیر:

 • سختی گیر رزینی فلزی
 • سختی گیر رزینی فایبرگلاس
 • سختی گیر مغناطیسی
 • سختی گیر آلتراسونیک

کاربرد سختی گیر :

در مناطقی که سختی دائم آب بیشتر از مقدار مجاز باشد به عبارتی دیگرمقدار منیزیم و کلسیم موجود در آب بیش از حد مجاز باشد استفاده از سختی گیر در این مناطق بیشتر توصیه می شود سختی گیر بیشتر در موتورخانه های منازل مسکونی ، صنایع نساجی ، نیروگاهها  ،پتروشیمی ها ، صنایع کاغذسازی ، چرم سازی ، صنایع لاستیک سازی ، صنایع لبنی و ... برای جلوگیری از رسوب گرفتگی تجهیزات و لوله ها مورد استفاده قرار میگیرد .

نحوه ی عملکرد و وظیفه سختی گیر رزینی :

سختی گیر رزینی بدین گونه عمل می کند که  رزین ها همانند آهنربایی عمل می کنند که یون های منفی موجود در آب را گرفته و با یون های مثبت جایگزین می کند تا رزین به حالت اشباع درآمده و نیازمند احیا شود تا با استفاده از تانک نمک موجود در کنار سختی گیرعملیات احیا انجام شود تا سیستم دوباره به حالت اولیه خود بازگردد . وظیفه اصلی سختی گیر جذب یون های منفی کلسیم و منیزیم موجود در آب و جایگزینی آن با یون های مثب سدیم می باشد که سبب گرفته شدن سختی دائم آب می شود.

عملکرد مثبت سختی گیر به رزین و شیر کنترلی آن بستگی دارد به عبارتی دیگر استفاده از رزین های چینی درجه سه موجود در بازار از عملکرد مثبت سختی گیر می کاهد همچنین در کاهش هزینه های هم بسیار مفید است همچنین اگر شیر کنترلی سختی گیر تمام اتوماتیک باشد یعنی نیازی به اپراتور برای قطع و وصل آب و حالت بکواش نباشد عمکرد سختی گیر دقیق خواهد بود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده سختی گیر:

 • مخزن سختی گیر :سختی گیرهای رزینی دارای مخزنی استوانه ای از جنس فلز یا فایبرگلاس یا استیل می باشد که با توجه به نیاز و بودجه اقتصادی می توان از هر کدام استفاده کرد.
 • شیر سختی گیر : مهمترین قسمت سختی گیرو یا همان قسمت تقسیم کننده سختی گیر شیر آن می باشد که عملیات run و بکواش را انجام می هد شیر سختی گیر دارای سه نوع می باشد : 1- سولو ولولو (شیر دستی)  2- شیر نیمه اتوماتیک  3- شیر تمام اتوماتیک
 • رزین سختی گیر : رزین سختی گیر همان نقش آهنربا را دارد که دارای قطب مثبت می باشد و یون های منفی کلسیم ومنیزیم را میگیرد و با سدیم جایگزین می کند رزین سختی گیر نیز دارای برندهای متفاوتی میباشد که در قیمت سختی گیر بسیار موثر باشد.
 • سیلیس : دانه های سیلیس برای بستر سازی در قسمت تحتانی مخزن ریخته می شود و بالای آن رزین ریخته می شود.
 • لوله رایزر : برای عبور دادن آب صاف تصفیه شده به کار گرفته می شود .
 • تانک نمک : عملیات احیا کردن رزین توسط نمک های موجود در تانک نمک صورت می گیرد در صورتیکه سدیم موجود در رزین رو به کاهش باشد با عبور دادن آب نمک از روی رزین سختی گیر سبب احیا دوباره آن می شود.

انتخاب درست سختی گیر چگونه است ؟

برای یک انتخاب درست باید همواره اطلاعات و داده های درستی در اختیار مهندسان قرار بگیرد تا انتخابی مناسب را به همراه داشته باشد داده هایی که نیازمی باشد اولا مقدار دبی ورودی آب  ، ثانیا مقدار سختی آب منطقه و ثالثا مدت زمان بین دو بکواش با در دست داشتن این اطلاعات می شود یک انتخاب درست و ایده آلی را داشت .

شرایط نصب و نگهداری سختی گیر

 • محل قرارگیری سختی گیر باید صاف و متوازن بوده وبه مقدار 10 سانتی متر از کف بالاتر باشد و همچنین نزدیک کفشور فاضلاب قرار بگیرد.
 • برای جلوگیری از لوله کشی اضافی سختی گیر در نزدیکی تجهیزات دیگر نصب می شود.
 • فضای نصب سختی سختی گیر باید روبسته باشد که آفتاب سبب فرسایش سختی گیر نشود.

گروه صنعتی گرماب بعنوان شرکتی پیشرو در زمینه ساخت و تولید سختی گیر رزینی فایبرگلاس و فلزی همواره با توجه به فرمایشات رهبری معظم انقلاب در راستای خودکفایی و تولید ملی امروزه افتخار تولید سختی گیر با ظرفیت های 30 تا 4000کیلوگرین به صورت تک ستون و دوبلکس را در متریال های مختلف دارا می باشد.

 

سختی گیر

 

دیگ آبگرم چیست؟

اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از دیگ آبگرم داشته باشیم می توان به زبان ساده دیگ آبگرم قلب موتورخانه می باشد که از مجموعه ای از لوله ها و مخزن تشکیل شده که وظیفه گرم کردن آب را دارد که این آبگرم بیشتر برای چرخش در سیستم به کار گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری شهر خبر،بنابر اعلام گروه صنعتی گرماب به تشریح برخی از کاربردها ، وظایف و اجزا تشکیل دهنده دیگ آبگرم می پردازیم:

کاربردهای دیگ آبگرم :

همانگونه که دیگ آبگرم از نامش پیداست برای گرم کردن و رساندن درجه حرارت آب به درجه جوش استفاده می شود تا با گردش در سیستم حرارت مرکزی سبب گرمایش آبگرم مصرفی و گرمایش واحدها به کارگرفته شود.ازجمله کاربردهای دیگ آبگرم می توان به موتورخانه منازل مسکونی و اداری ، نیروگاهها ،پتروشیمی ها ، صنایع لبنی ، صنایع نساجی و ... اشاره کرد .

نحوه عملکرد دیگ آبگرم :

دیگ آبگرم از مجموعه ای لوله ها و مخزنی تشکیل شده است که با توجه به کاربری آن آب که یا در داخل لوله ها جریان دارد که به این نوع دیگ ها ، دیگ آبگرم واترتیوب و یا آتش در داخل لوله ها جریان دارد که به این نوع دیگ  فایرتیوب گفته می شود باعث انتقال حرارت بین آب و آتش شده و با افزایش درجه حرارت آب همراه است. سیستم دیگ آبگرم به گونه ای است که در یک سیستم بسته ای قرار دارد و با گردش آب در سیستم و از دست دادن گرما دوباره به دیگ باز می گردد و با گرمایش دوباره وارد سیستم می شود .

اجزا تشکیل دهنده دیگ آبگرم فولادی :

 • دودکش : وظیفه انتقال گازهای ناشی از احتراق به بیرون را دارد
 • کلکتور: وظیفه کلکتور تقسیم آب ورودی بین چنین مصرف کننده می باشد که آب بین همه ی مصرف کننده ها تقسیم شود.
 • عایق : دردیگ آبگرم جهت جلوگیری از اتلاف حرارت و کاهش مصرف انرژی از عایق کاری استفاده می کنند که بسیار موثر واقع می شود.
 • مخزن آتش : محل احتراق گازهای وارده شده به محفظه آتش می باشد که با انتقال حرارت بین این گازها وآب سبب افزایش حرارت درجه آب می شود.
 • لوله های آب : دیگ آبگرم واترتیوب از مجموعه ای از لوله ها آتشخوار برای هدایت آب استفاده می شود که با جریان یافتن آب در داخل لوله ها و با اتشی که در اطراف لوله ها قرار دارد سبب افزایش درجه حرارت آب می شود حال اگر این سیکل یه بار اتفاق بیوفتد به آن دیگ آبگرم تک پاسه و اگر دو یا سه بار اتفاق بیوفتد به آن دیگ بگرم دوپاسه یا سه پاسه گفته می شود
 • بدنه : بدنه دیگ آبگرم از فولاد ساخته می شود که طبق استانداردهای مخازن تحت فشار طراحی و تولید می شود.

عوامل مهمی که در انتخاب دیگ آبگرم بسیار موثر می باشند عمر دستگاه ، هزینه های تعمیر و نگهداری ، مصرف انرژی ريال ظرفیت گرمایی و ... می باشد که در انتخاب دیگ آبگرم بسیار باید دقت به عمل آورد.

استانداردهایی که باید در طراحی و ساخت دیگ آبگرم حتما رعایت شود به شرح زیر می باشند:

 • استاندارد bs855
 • استاندارد ملی ISIRI7911
 • رعایت استانداردهای جوش بین المللی

محل نصب و شرایط نگهداری دیگ آبگرم :

 • محل نصب دیگ آبگرم همواره باید مسطح و متوازن بوده و از زمین فاصله داشته باشد .
 • برای نصب دیگ آبگرم همواره از تکنسین ها و مهندسان مجرب استفاده کنید زیرا در صورت نصب نادرست دیگ آبگرم منجربه خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری خواهد شد .
 • یکی از موارد مهم نگهداری دیگ آبگرم شرایط بازدیدی می باشد که باید بازرسی ها توسط مهندسین تاسیسات انجام پذیرد
 • تنظیمات شیرهای کنترلی و اطمینان و بازرسی در هر دوره یکی از مهمترین بخش های نگهداری میباشد.
 • باز کردن شیر تخلیه برای چند ثانیه و بازدید شعله زیاد و کم یکی دیگر از موارد بازرسی دیگ آبگرم می باشد.
 • همواره باید آب ورودی به دیگ آبگرم مورد آزمایش قرار بگیرد تا از مقدار سختی آب اطمینان حاصل شود که بیش از حد مجاز نباشد.

گروه صنعتی گرماب با رعایت تمامی استانداردهای ملی و بین المللی و پیشرو در زمینه تولید دیگ آبگرم و دیگ بخار در راستای تحقق اهداف ملی و با توجه به بیانات رهبر عالی قدر انقلاب در زمینه رشد تولید ملی این شرکت برآن است که با به کارگیری نیروهای نخبه کشوری و مناطق محروم مرغوبترین کالاهای تاسیساتی و موتورخانه ای منجمله دیگ آبگرم ، دیگ بخار و دیگ روغن داغ را تولید و روانه بازار مصرفی نماید.

 

 

 دیگ آب گرم

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای گروه تولیدی و صنعتی گرماب در خبرنامه گرماب عضو شوید .
ثبت

آدرس

آدرس :

آدرس دفتر مرکزی: تهران -جردن - کوچه گلفام -پلاک 56 واحد 5
کارخانه : تهران شهرک صنعتی شمس آباد گروه کارخانجات گرماب

شماره تماس :

 021-28424199(خط ویژه) -  09124457103:مشاوره

فکس:

 021-28424199(خط ویژه)

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی: 

مدیرعامل :  مهدی فرامرزی

اطلاعات کامل تر